Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Zákonné pojištění vozidel

Jste-li vlastníkem vozidla, musíte mít vozidlo ze zákona pojištěné. Konkrétně v tomto případě máme na mysli povinné ručení, které spadá do kategorie zákonných tedy povinných pojištění. Bez povinného ručení nesmí být vozidlo provozováno na veřejných komunikacích a pokud je, vlastníkovi hrozí postih.

Vozidlo, které zapsané v registru a má přidělené registrační značky, musí mít sjednané zákonné pojištění vozidel neboli povinné ručení. Toto pojištění kryje veškeré škody a náklady poškozeným osobám, které způsobí pojištěný vlastní vinou. Pokud by ono pojištění neměl, musel by jej uhradit z vlastní kapsy.

Dokladem o uzavřeném pojištění je zelená karta

Jediným dokladem o platném povinném ručení je tzv. zelená karta. Zelenou kartu by měl každý řidič mít neustále při sobě. Při náhodné policejní kontrole může být požádán a její předložení. Pokud tak řidič neučiní, může dostat pokutu ve výši až 3 000 Kč Pokud by se navíc zjistilo, že pojištění nemá sjednané vůbec, zaplatí pokutu až 40 000 Kč a navíc mu hrozí, že vozidlo bude z registru vyřazeno navždy. Zelená karta je samozřejmě platná nejen na území ČR, ale také v zemích Evropské unie a vybraných dalších zemích v Evropě.

Povinné ručení není zadarmo

Jako za každé jiné pojištění i za povinné ručení zaplatíte. Cena je přitom různá a odvíjí se od mnoha kritérií. Pojišťovny berou v potaz značku a typ vozidla, rok výrob, objem i výkon motoru. Důležitý je však také věk vlastníka a je trvala adresa. To vše má na konečnou cenu za povinné ručení velký vliv.

Záleží také na vlastníkovi, jaký zvolí typ pojištění, jaký si vybere limit pojistné plnění, a zdá si k základnímu balíčku sjedná další doplňková připojištění. Na cenu pojištění má vliv také to, jak bezpečně a bez nehod řidič jezdí. V tomto případě máme na mysli bonus za bezeškodní průběh pojištění, nebo v opačném případě malus. Bonus pojištění zlevňuje malus naopak prodražuje.

Srovnejte si povinné ručení