Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Povinné ručení 2018

Povinné ručení, správně celým názvem pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla, patří mezi zákonná pojištění. Definuje jej zákon o povinném ručení a zákonná povinnost se vztahuje na všechny vlastníky motorových vozidel. V roce 2017 se připravuje novela zákona, která chystá jednu zásadní změnu – návrat příspěvku od nepojištěných motoristů.

Na počátku roku se skupina poslanců rozhodla obnovit příspěvek osob, které vlastní a provozují motorové vozidla bez platného pojištění, jak nařizuje zákon. Příspěvek byl přitom zrušen teprve nedávno před dvěma lety v roce 2015 z důvodu řady nesrovnalostí s jeho vymáháním. 

Poctiví řidiči doplácí na nepoctivé řidiče 

Jedním z důvodů, proč se poslanci rozhodli příspěvek znovuzavést, je narůst nehod způsobených nepojištěnými vozidly. Tím dalším je argument, že za chyby nepojištěných motoristů nyní platí i ti poctiví. Zrušení příspěvku v roce 2015 se totiž promítlo zvýšením cen povinného ručení. K tomu, zda pojišťovny sníží pojistné po zavedení příspěvky, se však pojišťovny nevyjádřily. 

Nevybíravé postupy ČKP zmizí 

Nejvíce byla kritizována Česká kancelář pojistitelů (ČKP) a její způsoby vymáhání. Nezřídka se stalo, že příspěvek vymáhala od osob, které povinné ručení řádně platily nebo auto dávno prodali. Svou nevinu musely složitě prokazovat oni. Na novele zákona se podílel všechny politické strany zastoupené skupinou poslanců, kteří onu změnu navrhli. To se má změnit. a Veškerá jednání mají být rychlejší a pružnější. 

ČKP nebude moci vymáhat více než 300 000 Kč 

Pozměněný systém má vést ke spravedlivějšímu uspořádání. Jednou z novinek má být zastropování maximální částky a to na 30 % z celkového dluhu nejvýše však 300 000 Kč. ČKP bude povinna výzvu zaslat nejpozději rok zpětně. To znamená, že motorista neobdrží výzvu k uhrazení desítek tisíc korun za uplynulé tři roky. Povinné ručení však bude povinen platit každý, kdo má řádně registrované vozidlo bez ohledu na to, zda stojí v garáži, v servisu nebo funguje jako prolézačka na dětském hřišti.

Srovnejte si povinné ručení