Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Povinné ručení a připojištění živelných rizik

Spadlý strom. Povodeň. Dolíčky od krup. Nic, co byste svému autu a své peněnce přáli. Přesto se to děje a živelné události ročně poničí tisíce aut. Počasí neporučíte, můžete ale zabránit finanční ztrátě. Stačí si sjednat odpovídající připojištění.

Teď se možná ohradíte, že havarijní pojištění znáte. Jenomže havko je drahé a vaše auto už je starší. Pojištění by vás nakonec vyšlo dráž. Možností je sjednat si připojištění živelných rizik v rámci povinného ručení, které musíte mít tak jako tak. Bude sice o pár stovek dražší, ale rozhodně o dost levnější než samostatné havarijní pojištění.

Co je živel a živelní pojištění?

Nemá smysl plakat nad rozlitým mlékem, lepší je být připraven. Živelné pohromy se objeví jako blesk z čistého nebe, před neštěstím příroda nikdy nevaruje. Mezi nejčastější živelné pohromy u nás patří vichřice, krupobití a velká voda, následují spadlé stromy, údery blesku apod. Ani vlastní garáž nepředstavuje 100% ochranu.

Seznam živelných rizik, která bývají součástí živelního pojištění:

  • povodeň nebo záplava
  • požár, výbuch a jeho průvodní jevy
  • vichřice, krupobití, úder blesku
  • sesuv půdy, lavina, tíha sněhu nebo námraza
  • zřícení skal a zemin
  • pád stromu, stožáru či sloupu (např. veřejného osvětlení) v důsledku živelné události

Hlavním účelem živelného pojištění je chránit vůz před finančními následky živelné události. Máte-li vůz pojištěný, pojišťovna vám v případě pojistné události vyplatí sjednané pojistné plnění a vy si můžete nechat vůz opravit, aniž byste museli platit ze svého. 

Ochrana proti živlům jako součást povinného ručení

Nepříjemné živelné události umí hodně překvapit a ne vždy příjemném slova smyslu. Slunečné počasí se v šílené krupobití dokáže změnit během pár minut nejen na Apríla. Velká vichřice dokáže pokosit celé lesy, auto je pro ni jen slabou překážkou. Velká voda už odnesla ne jedno auto a s vodou plnou bláta v motoru se poperete těžko. A nikde žádný viník, po kterém byste mohli požadovat náhradu škodu. Tedy, jeden by byl, ale ten vám toho asi moc nezaplatí.

Na druhou stranu je logické, že platit drahé havarijní pojištění se majiteli starší oktávky prostě nechce. To vše si pojišťovny uvědomují a snaží se přicházet s vhodnějšími řešeními. Pro starší auta je ideální sjednat si připojištění živlů v rámci povinného ručení. Pojistné je nižší, odvíjí se do zvolené pojistné částka a většinou vychází na pár set korun ročně. A to už je snesitelná částka.

Povinné ručení – porovnání online

Při výběr pojištění si porovnejte nabídky od konkurenčních pojišťoven. Jednotlivé nabídky se liší rozsahem, pojistnými částkami i cenou pojištění. Důležité je prostudovat si i pojistné podmínky, zejména pak výluky z pojištění. Vždy byste měly vědět, na co přesně se vybrané pojištění vztahuje a na co nikoliv.