Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Povinné ručení 2017

Co je povinné ručení a k čemu slouží? Proč je dané zákonem, a je tudíž povinné pro všechny vlastníky vozidel na území ČR? Proč každý platí za povinné ručení jinou částku? Tyto a podobné další otázky vám rádi zodpovíme v následujícím článku, v němž si shrneme základní fakta o povinném ručení pro rok 2017.

Proč je povinné ručení “povinné”?

Dávno uplynuly časy, kdy po silnicích brázdilo pár automobilů, jež si mohli dovolit jen ti nejbohatší. Od dob prvních automobilů se situace rapidně změnila. Moderní auta jsou stále silnější a rychlejší. Jejich počet neustále narůstá a provoz na silnicích je den ode dne hustší a zároveň nebezpečnější. Důkazem jsou stovky nehod, k nimž dochází každý den.

Proto vzniklo povinné ručení, jehož cílem je chránit všechnyúčastníky silničního provozu před finančními důsledky nehod. Zatímco poškození jsou rychle a odpovídajícím způsobem odškodněni, viník nemusí způsobenou škodu hradit ze své kapsy. O vše se postará pojišťovna.

Povinné ručení upravuje zákon č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Kdo musí mít povinné ručení uzavřené?

Povinné ručení je odpovědnostní pojištění, které se týká pouze vlastníků motorových vozidel. Ti jsou ze zákona povinni mít toto pojištění sjednané. V případě, že by vozidlo pojištěné neměli, porušují zákon a vystavují se riziku vystavení pokuty ve výši až 40 000 korun a nevratného vyřazení vozidla z registru.

Až do roku 2000 směla povinné ručení nabízet pouze Česká pojišťovna. Od tohoto roku smí povinné ručení nabízet každá komerční pojišťovna, která získá odpovídající licenci. Dnes se jedná o více než 10 pojišťovacích ústavů, mezi nimiž najdeme největší pojišťovny, jako je Česká podnikatelská pojišťovna, Allianz pojišťovna, Generali pojišťovna nebo ČSOB pojišťovna.

Různé ceny pro různá auta

Cena za povinné ručení už dávno není stejná. Každý pojištěný platí jinou cenu. Jak je to možné? Pojišťovny výslednou cenu povinného ručení posuzují podle mnoha kritérií. Svou roli přitom hraje nejen samotné vozidlo, ale také jeho majitel.

  • Nejčastější kritéria používaná při stanovování ceny povinného ručení:
  • Typ a značka vozidla
  • Rok výroby vozidla
  • Objem a výkon vozidla
  • Věk a trvalé bydliště vlastníka

Srovnejte si povinné ručení