Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Povinné ručení a riziko poškození výtlukem

Velký problém při bezpečném provozování vozidel představují díry (tzv. výmoly) na silnicích. Zejména větší výmoly způsobují vážné poškození vozidla. Oprava vzniklé škody však jde na vrub řidiče i přesto, že škodu nezavinil. Možnost pojištění rizika výmolu v rámci POV však ještě nedávno neexistovala.

Výmoly se na silnicích objevují během zimy a zejména po. Některé tam zůstávají několik dalších týdnů i měsíců, než je provozovatel komunikace opraví. Pokud takovým neoznačeným výmolem projede řidič, může dojít k poškození pneumatik, kol i podvozku. Získat peníze z provozovatele však není vůbec snadné. Stačí, kdy provozovatel prokáže, že díra je čerstvá a nestihl ji označit. Řidič tak vzniklou škodu na svém autě musí uhradit ze své kapsy.

Pojištění rizika výtluku

Je s podivem, že žádná pojišťovna dosud nepřišla s nápadem na připojištění, které by toto konkrétní riziko pojišťovala. Průkopníkem se tak stala až pojišťovna Kooperativa, která v listopadu 2019 na trh uvedla připojištění Výmol, jenž si čeští řidiči mohou sjednat jako připojištění k povinnému ručení. 

Automaticky a zdarma připojištění Výmol získají ti řidiči, kteří si u Kooperativy nově sjednají povinné ručení a havarijní pojištění společně. Jako bonus obdrží pojištění s vyššími limity pojistného plnění 100/100 milionů Kč.

Podmínky pojištění Výmol

Pojištění si lze sjednat k povinnému ručení. Pojistný produkt Výmol kryje škody vzniklé na motorovém vozidle v důsledku neoznačeného výtluku na silnici. Limit pojistného plnění činí 10 000 Kč. Škodu do té výše uhradí pojišťoven. Je-li škoda vyšší, částku nad pojistný limit už hradí pojištěný ze svého. 

Velký pozor si však dávejte na ono slůvku “neoznačený”. Je-li výtluk řádně označený, za vzniklou škodu zodpovídá vlastník vozidla, který nebyl při řízení motorového vozidla dostatečně pozorný. Takovou škodu mu pojišťovna neuhradí a opět ji zaplatí sám a ještě mu hrozí pokut za ohrožení bezpečnosti provozu.