Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Povinné ručení auta

S houstnoucím provozem na silnicích roste počet dopravních nehod. Každý den dochází k tisícům nehod, přičemž většina je otázkou poškozených “plechů”. Denně však dochází k velmi vážným nehodám, při nichž je ohroženo zdraví a bohužel i životy. Snížení celkového počtu a vážnosti nehod je otázkou zodpovědnosti řidičů. Pojištění pomáhá řešit pouze jejich následky.

Kdyby pojištění vozidel bylo otázkou dobrovolnosti, velké procento motoristů by takové doporučení ignorovalo a pojištěno by nebylo. Bohužel. Lidé by bourali stejně, ale poškození by se odpovídající náhrady domáhali velice těžko. Proto je pojištění vozidel, konkrétně máme na mysli povinné ručení, povinné ze zákona.

Proč je povinné ručení důležité?

Vraťme se k významu povinného ručení. Škody, které lze způsobit, mohou mít nedozírné následky. Může jít jen o plechy, ale také o doživotní následky na zdraví a dokonce smrt. Způsobenou škodu je povinen uhradit viník nehody (vlastník vozidla). Díky pojištění je poškozenému uhrazeno odpovídající odškodné, které zahrnuje škody na majetku, zdraví i životě.

Výše škody se může pohybovat i ve výši několika milionů korun. Běžný člověk by takovou škodu nikdy nebyl schopen uhradit ze svého. Pokud si však platí pojištění, škodu uhradí jeho pojišťovna. Pokud by však povinnost pojištění auta neexistovala, nastal by velký problém s vymáháním škody v plné výši.

A proto na povinné ručení nikdy nezapomínejte. Nikdy nevíte, kdy za něj budete vděčni, ať už jako viník nehody nebo poškozený.

Zákon o povinném ručení

Rozsah pojištění, práva a povinnosti pojištěného a pojistitelů, pojistné podmínky, rozsah pravomocí České kanceláře pojistitelů (ČKP) upravuje zákon č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla. Lidově je pro toto pojištění používáno povinné ručení.

Tento zákon je platný pro všechny majitele provozovaných motorových vozidel (tzn. že mají přidělené registrační značky a řádně vystavené a platné doklady potřebné k provozu auta). Vlastníkovi auta, který povinnost sjednání pojištění nesplní, hrozí finanční pokuta ve výši až 40 000 korun a nevratné vyřazení auta z registru.

Srovnejte si povinné ručení