Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Povinné ručení a alkohol za volantem

Police ČR každý den eviduje nehodu způsobenou pod vlivem alkoholu. S ohledem na naměřený alkohol v krvi a následky způsobené nehody viníkovi hrozí vysoká finanční pokuta, přidělení bodů v rámci bodového systému, zákaz řízení od 6 měsíců déle i odnětí svobody. S opilými viníky se ale nepárají ani pojišťovny.

Přestupek versus trestný čin

O tom, zda bude provinění bráno jako přestupek nebo trestný čin, rozhoduje hranice naměřeného alkoholu v krvi. Na základě praxe ji stanovily české soudy. Konečný trest samozřejmě záleží na tom, jakou škodu opilý viník způsobil i jeho minulost. Nejhorší je, pokud při nehodě dojde k vážnému zranění či dokonce úmrtí.

Alkohol do 0,3 ‰ Přestupek
bez bodů
pokuta až 20 000 Kč
zákaz řízení 6 až 12 měsíců
Alkohol do 1,0 ‰ Přestupek 7 bodů
pokuta až 50 000 Kč
zákaz řízení 1 až 2 roky

Alkohol nad 1,0 ‰ Trestný čin
7 bodů
pokut nebo zákaz činnosti
trest odnětí svobody až na 12 měsíců

Řízení pod vlivem alkoholu – výluka z pojištění

Spousta řidičů se napije a usedá za volant s tím, že jsou naprosto “v pohodě”, nebo jsou natolik opilí, že si neuvědomují vůbec nic. Pokud se opravdu nic nestane, mohou si gratulovat k velkému štěstí. Pokud ano, mají zatraceně velké potíže. Řízení pod vlivem alkoholu totiž patří mezi standardní výluky z pojištění, v tomto případě povinného ručení. Co to znamená?

Viník nehody v takovém případě odpovídá za všechny způsobené škody. Pojišťovna způsobenou škodu sice uhradí, ale vyplacené peníze bude požadovat zpět v plné výši. Pojištěný se řízením pod vlivem alkoholu dopustil porušení smluvních podmínek a pojišťovna má právo odmítnout vyplatit pojistné plnění.

To znamená, že viník nehody musí zaplatit vše od škody na majetku až přes škody způsobené na zdraví či životě. A sem patří nejen bolestné, ale také ušlý zisk a v nejhorším případě náklady spojené s trvalými následky. Takové škody se mohou vyšplhat až do milionových částek a i jediná chyba tak může znamenat doživotní dluhy.