Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Cestovní pojištění k platebním kartám

Proč si sjednávat komerční cestovní pojištění, když už je součástí služeb k platební kartě? Jedná se o běžnou praxi, kdy banky jako doplněk k platebním kartám nabízí cestovní pojištění. Je ale takové pojištění srovnatelné s klasickým cestovním pojištěním nabízeným pojišťovnami?

Cestujeme-li do zahraničí, je doporučeno sjednat si cestovní pojištění jako finanční jistotu v případě nemoci, úrazu či jiného problému. Existují tři možnosti, jak vyřešit cestovní pojištění. 

  1. Evropský průkaz pojištěnce – platí v zemích Evropské unie za stejných podmínek jako občan v dané zemi. To znamená, že to, co zaplatí občan, zaplatíte i vy. Lékařská péče v zahraničí je drahá, takže zadarmo nebude ani pro cizince na dovolené.
  2. Komerční cestovní pojištění – speciální pojištění určené na cesty do zahraničí. Může se vztahovat na léčebné náklady, ale i odpovědnost. Záleží na zvoleném rozsahu pojištění. Je to nejlepší varianta pojištění na cesty kamkoliv.
  3. Cestovní pojištění k platební kartě – doplňková služba, která slibuje ochranu na cestách. Vždy je dobré znát podrobné podmínky pojištění.

Cestovní pojištění: Banky vs. pojišťovny

Cestovní pojištění u platebních karet nabízí (nebo se snaží nabízet) podobné služby jako celoroční cestovní pojištění. Banky je však nabízí pouze jako doplňkovou službu, jako další bonus pro klienty. To znamená, že se parametry mezi pojištěním u platebních karet a klasickým pojištěním sjednaným extra budou hodně lišit.

Zásadní výhodou je celoroční platnost. Pojištění nemusíte řešit při každém výjezdu na hranice. Pojištění je platné po dobu platnosti kreditní či debetní karty. Jedná-li o cestovní pojištění zdarma, za které neplatíte žádný extra poplatek, počítejte s omezeným rozsahem pojištění a především nižšími pojistnými limity. A právě to se v případě problému může ukázat jako hlavní problém.

Za nevýhodu lze považovat také nedostatečnou variabilitu. Jelikož je banka pouze prostředníkem, tak má pro všechny klienty většinou připravený stejný balíček pojištění, který nelze upravovat. Dle typu platební karty obsahují základní verzi pojištění nebo nabízí i další připojištění. To vše byste měly znát, chcete-li se na cestovní pojištění k platebním kartám spoléhat.

U klasického cestovního pojištění si zvolíte rozsah a výši pojistných limitů, přihodíte si další připojištění nebo rozšíříte územní rozsah. Možnosti běžného cestovního pojištění jsou pestřejší.

Cestovní pojištění k platebním kartám – pozor na nižší limity

K pojistným limitům se vrátíme, protože to je velmi důležitá položka a hlavní rozdíl mezi cestovním pojištění u platebních karet a pojišťoven. Nabízené pojistné limity bývají v prvním případě výrazně nižší a pohybují se okolo jednoho až tří milionů korun. Odborníci na pojištění však doporučují limit nejméně pět milionů korun a to zejména tehdy, když cestujete mimo Evropu.

Důležité je rovněž pojištění odpovědnosti, kde je pojistný limit zásadní. U nás Nejvyšší soud stanovil hodnotu lidského života na částce deset milionů korun. Zejména v západní Evropě a USA je tato hodnota ještě vyšší a tomu by měly odpovídat i zvolené pojistné limity. Chcete-li zůstat u cestovního pojištění k platebním kartám, ujistěte se, že si můžete zvolit, byť za příplatek, vyšší limit pojistného plnění.

Velice slušní cestovní pojištění obsahuje karta Diners Club.