Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Cestovní připojištění rizikových sportů – vodní sporty

Stále více lidí si chce vyzkoušet nějaký ten adrenalinový sport. Vstříc jim vychází společnosti nabízející dobrodružné a adrenalinové zážitky. I nezkušení jedinci si tak pod odborným dohledem mohou vyzkoušet plavbu na kanoi, kajaku či raftu, aniž by disponovali potřebným sportovním vybavením a zkušenostmi. Chce to pouze nadšení, odvahu, důvěru a dobré cestovní pojištění.

Když se řekne “voda”, hodně Čechů si vybaví tradiční sjíždění Vltavy či jiné české řeky. I když vodáctví pro spoustu lidí představuje spíše společenskou událost, u které se zrovna fyzicky“nepředřou”, sjíždění řek může být i velmi nebezpečnou činností. To platí jak pro české řeky, tak hlavně pro divoké vody za hranicemi. 

Na vodu do zahraničí

České řeky jsou povětšinou mírného charakteru. Chcete-li si užít sjíždění opravdu divoké řeky, musíte dále za hranice. Mezi vyhledávané evropské řeky patří zejména slovinská Soča, rakouské řeky Salza a Teichl, italská Noce, švýcarská Inn i vzdálenější ukrajinská Tisa a bosenská Tara. Všechny jmenované řeky mají své zvláštní kouzlo. Jednou to je oslnivě průzračná a azurově modrá voda, jindy řeka protéká hlubokým kaňonem či bujným zeleným porostem.

Než se na divokou řeku vydáte, je třeba si uvědomit hned několik věcí. I přesto, že se vám budou věnovat zkušení vodáci, vyplatí se mít dobrou fyzickou kondici. Na divoké řece si totiž opravdu “zamakáte” a občas se mohou objevit i krušné okamžiky, které otestují vaši fyzickou i psychickou odolnost. S ohledem na zdatnost a zkušenosti je doporučeno vybírat obtížnost řeky, která se pohybuje od nejlehčích, přes obtížné až po velmi nebezpečné.

Stupně obtížnosti:

Stupeň obtížnosti

Charakter toku

Nároky na vodáka

ZW

Klidný, mírný tok bez překážek a peřejí

Základní znalost ovládání lodě, vesty

WW I

Lehký tok, občasné peřeje

Znalost ovládání lodě, vesty a helmy, znalost sebezáchrany

WW II

Čitelné peřeje a vlny, úzké toky, rychlejší proud a občasné návaly proudu na břeh, dobře viditelné překážky

Dobrá znalost ovládání lodi, umění rychle zastavit, trénovanost a zkušenosti, vesta a helma

WW III

Těžký tok, nepravidelné vlny, někdy zablokované, nečekané překážky, nepřehledná místa s peřejemi v meandrech, náhlé překážky

Velmi dobrá znalost ovládání lodě a taktiky jízdy na rychlé a divoké vodě, vesta, helma, neopren, záchranné vybavení

WW IV

Velmi těžký tok, velké peřeje, válce, silná rozhraní, návaly vody, úzké průjezdy

Velmi dobrá znalost ovládání lodě a taktiky jízdy na rychlé a divoké vodě, vesta, helma, neopren, záchranné vybavení, psychická odolnost a trénovanost, rychlá rozhodnutí

WW V

Extrémně těžký tok, zablokované a nepřehledné, peřeje s málo míst na zastavení, kaskády a stupně, rychlý proud

Velmi dobrá znalost ovládání lodě a taktiky jízdy na rychlé a divoké vodě, vesta, helma, neopren, záchranné vybavení, psychická odolnost a trénovanost, rychlá rozhodnutí

WW VI

Hranice sjízdnosti, kdy tok může být sjízdný v kombinaci s vhodným stavem vody a dalšími podmínkami.

Velmi dobrá znalost ovládání lodě a taktiky jízdy na rychlé a divoké vodě, vesta, helma, neopren, záchranné vybavení, psychická odolnost a trénovanost, rychlá rozhodnutí

Nejlepší cestovní pojištění pro vodní sporty

Chystáte-li se na svou první, druhou, třetí i další vodu, součástí vašeho “vybavení” by mělo být vždy také odpovídající cestovní pojištění. U vodních sportů se cestovní pojištění vybírá s ohledem na stupeň obtížností řeky. 

U prvních stupňů si většinou vystačíte se základním cestovním pojištěním, u vyšších obtížností je nutné mít sjednané pojištění rizikových a adrenalinových sportů. U nejvyšších stupňů obtížnosti může být s pojištěním dokonce velký problém. Vždy se proto včas ujistěte, že se zvolené pojištění vztahuje na vodu i její stupeň obtížnosti, na kterou se aktuálně chystáte.

Porovnání cestovního pojištění