Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Cestovní pojištění na storno zájezdu

Dovolená plánovaná půl roku dopředu a nakonec se kvůli chřipce nikam nejede. Podobná situace zcela určitě za život alespoň jednou potká každého. Člověk pak přijde nejenom o zábavu, ale také o peníze, tedy aspoň o část. Zachránit vás může pojištění storno zájezdu.

V případě, že rušíte dovolenou , cestovní kancelář si ve většině případu něco nechá pro sebe. Vyplatí vám jen část ceny zájezdu, zbytek nazve poplatek storno zájezdu a zaúčtuje si ho. Kompenzuje si tak vzniklé náklady spojené s rušením cesty a také za ušlý zisk, protože místo, které vy dva dny před odjezdem opustíte, cestovní kancelář těžko zaplní.

Výše storna poplatku se odvíjí od toho, kolik času do odjezdu zbývá. Obecně platí, že čím méně času do začátku dovolené, tím dostanete zpět méně peněz. Vše ovšem záleží na konkrétní cestovní kanceláři. Některé cestovní kanceláře vám mohou v nejhorším případě například nevrátit vůbec nic. Na to si dejte pozor.

Jak se správně pojistit

Předejít tomu můžete tak, že si k cestovnímu pojištění sjednáte pojištění storno poplatků nebo pojištění storno zájezdu, jak se někdy nazývá. Zajistíte si tak, že v případě, když nebudete moci odjet, získáte zpět o mnoho více peněz. Toto připojištění si můžete objednat jak u cestovní kanceláře, tak i cestovní pojišťovny. U obou společností dostanete trochu jiné podmínky a obecně nelze říci, kdo vám nabídne lepší službu.

Ne v každém případě vám například vyplatí celých 100 % výše storno poplatků. Pojišťovny zpravidla vyplácí pouze do 80 %. To znamená, že pokud jsou storno poplatky ve výši 10 000 Kč, pojišťovna vám vyplatí pouze 8 000 Kč. Na druhou stranu mají cestovní pojišťovny nižší počet výluk z pojištění nebo nabízí pojištění storna zájezdu zdarma v rámci balíčku.

Lepší je být nemocný doma, než nemocný na dovolenou

Někteří lidé, aby uspořili za propadlý zájezd, se vydají na cesty i v nemoci. Takové řešení nedoporučují hlavně poskytovatelé cestovního pojištění, kteří upozorňují, že pokud se na dovolené jejich zdravotní stav zhorší a oni budou muset vyhledat lékařskou pomoct, je více než pravděpodobné, že jim pojišťovna, i přes sjednané cestovní pojištění, nic neproplatí .

Mějte na paměti, že stejná výluka platí i u pojištění storna zájezdu . Pokud si necháte pojistit poplatky za zrušení dovolené a v době podpisu smlouvy, víte, že nikam nepojedete, také nedostanete nic.

Porovnání cestovního pojištění