Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Cestovní pojištění v pokročilém těhotenství

Těhotenství není nemoc. Omezovat se v aktivitách, pokud se žena cítí dobře po fyzické i psychické stránce, nemá žádný logický důvod. Plánujete-li cestu do zahraničí v pokročilém těhotenství, je však dobré vědět, jak na cestování v těhotenství pohlíží pojišťovny.

Pokud jste těhotná a plánujete vycestovat do zahraničí, zjistěte si fakta o cestovním pojištění. První týdny a měsíce pojišťovny nijak neřeší, rozdíl bývá až v pokročilém těhotenství. Bez problémů probíhá cestovní pojištění zhruba do 24. až 26. týdne těhotenství. Komplikace přichází společně s třetím trimestrem. 

Zlomená ruka není problém, předčasný porod ano

To však neznamená, že vás pojišťovna nepojistí. Cestovní pojištění si samozřejmě můžete sjednat kdykoliv a cestovat za hranice můžete na vlastní nebezpečí. Každá žena by měla znát svůj aktuální stav a zhodnotit, co je pro ni dobré a co už nikoliv. Po 24. týdnu těhotenství vám pojišťovna uhradí běžný úraz či nemoc, ne však potíže či komplikace vzniklé v souvislosti s těhotenstvím. Zlomená ruka není problém, předčasný porod bohužel už ano.

V pojistných podmínek bývá standardně uvedeno, na co se konkrétní cestovní pojištění vztahuje a na co nikoliv. Většina pojišťoven má ve smlouvě uvedeno, že po 24. týdnu nevyplatí pojistné v případě předčasného i normálního porodu, šestinedělí, přerušení (interrupci) či vyšetření a ošetření související se sledováním těhotenství.

Je třeba si uvědomit, že cestovní pojištění jako každé jiné pojištění kryje rizika spojená s nahodilou událostí. Pokud se žena nachází v pokročilém stadiu těhotenství, lze možné komplikace předpokládat. Statistiky jsou v tomto směru neúprosné. Těžko by předčasný porod pojišťovna uznala jako nahodilou událost, se kterou nikdo nemohl počítat.

Porod v zahraničí – nepojištěné dítě

Těhotné ženy by si měly uvědomit ještě jednu zásadní věc. Dítě, které se narodí v zahraničí, není pojištěno. Pokud by došlo ke komplikacím a narozené dítě si vyžádalo ošetření a léčbu, rodiče ji musí zaplatit ze svého. Velký pozor by si měl dávat ženy zejména tehdy, rozhodnou-li se cestovat mimo země Evropské unie.

Všem ženám v pokročilém těhotenství, je důrazně doporučeno zdravotní stav probrat se svým ošetřujícím lékařem. Ženy v rizikovém těhotenství a těhotenství od 8. měsíce by se raději měly cestování vyhýbat. Riziko, že se něco “pokazí”, je přece jenom příliš velké. Vhodné je nechat si vystavit lékařské potvrzení o zdravotním stavu, i když jej většina pojišťoven nevyžaduje.