Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Cestovní připojištění rizikových sportů – paragliding

Letecký sport paragliding si můžete vyzkoušet na vlastní kůži díky populárním tandemovým seskokům. Pokud se vám zalíbí, můžete absolvovat kurz a stát se pilotem. Vždy však počítejte s tím, že se jedná o rizikový až extrémní sport. Budete-li jej provozovat v zahraničí, ať už jako tandem nebo samostatně, bez připojištění rizikových sportů se neobejdete.

Co je to paragliding

Paragliding není neznámým sportem. Právě naopak se v posledních letech stal velmi populárním zejména díky možnosti vyzkoušet si seskok ve společnosti zkušeného pilota (tandemové seskoky). Takový seskok je určený pro lidi, kteří nemají žádný kurz, vybavení ani zkušenosti. Vše za ně udělá instruktor.

Vybavení nutné pro paragliding:

  • Postroj
  • Helma
  • Padákový kluzák – křídla a sedačka spojená šňůrami
  • Výškoměr
  • Záchranný padák
  • GPS
  • Záchranná šňůra pro zajištění
  • Vysílačka

Člověk, který se rozhodne stát pilotem, musí absolvovat několikatýdenní kurz paraglidingu vedoucí k získání pilotní licence. Absolvent kurzu musí na konci složit písemné i praktické zkoušky. Podmínky mohou být v různých zemích odlišné a stanovuje je příslušná organizace.

Tandemový paragliding

Tandemový paragliding neboli seskok ve dvou je určený pro odvážné zájemce, kteří si chtějí tento vzdušný sport vyzkoušet nebo prostě jen touží po výjimečném adrenalinovém zážitku. Pasažér má vlastní sedačku a užívá si volný let. Paraglide za něj ovládá zkušený pilot, který disponuje licencí tandemového pilota od Letecké amatérské asociace České republiky.

Motorový paragliding

U motorového paraglidingu je součástí výstroj motor s vrtulí, který je používán k získání výšky. Do vzduchu se takový paraglide dostane buď po nohou pilota (rozběhem) nebo za pomocí speciální motorové tříkolky, které se rozjede a vynese jej do vzduchu. 

Motorová krosna, jak se zařízení říká, může vážit až 28 kilogramů. Vrtule má průměr 90 až 125 centimetrů. Mezi ní a pilotem je umístěný duralový rám, který chrání samotného pilota před zraněním či namotáním šňůr.

Pojištění pro paragliding

Paragliding je považován za rizikový až extrémní sport. Pokud se na něj chystáte, obyčejné cestovní pojištění vám rozhodně nebude stačit. Vždy si proto k cestovnímu pojištění sjednejte odpovídající připojištění rizikových a extrémních sportů. Než ale pojištění odkliknete, ujistěte se, že se vámi zvolený produkt vztahuje právě na paragliding. 

Porovnání cestovního pojištění