Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Cestovní pojištění nejen do zahraničí. Hodí se i na dovolenou po ČR

Komerční cestovní pojištění je zdůrazńováno především v souvislosti s cestami do zahraničí. Letošní léto, kdy více Čechů než jindy tráví dovolenou doma v Česku, se mnohé pojišťovny ozvaly také s nabídkou “domácího” cestovního pojištění. Vždyť i tuzemská dovolená může přinést spoustu nepříjemností, zdůrazňují.

Sjednat si odpovídající cestovní pojištění na dovolenou do zahraničí je pro většinu Čechů už automatickou činností krátce před odjezdem. Nezapomínají na něj stejně jako na cestovní doklady a peníze. K uzavření cestovního pojištění je motivují, když ne rovnou vlastní, tak zkušenosti cizích lidí, kteří na vlastní kůži poznali význam tohoto pojištění. Den pojištění v zahraničí navíc vychází pouze na pár korun.

Jak Covid-19 mění podmínky cestovního pojištění

Cestovní pojištění určené na “doma” nepatří mezi novinky, lidé a ani samotné pojišťovny mu však nevěnovali příliš velkou pozornost. Ke změně došlo letos na jaře, kdy s cestami za hranice pořádně zamával koronavirus, kvůli kterému byly na nějakou dobu zavřené české hranice úplně a ještě dnes nemůžeme stále cestovat, kam se nám zlíbí.

Kromě toho, že pojišťovny postupně onemocnění Covid-19 vyjímají z nepojistitelných výluk a nově jej řadí mezi běžně pojištěná rizika, zaměřují se také na jiné produkty. Třeba takové cestovní pojištění určené pro domácí cesty se hodí na dovolenou do českých hor, na chalupu, k vodě, na vodu, pěší turistiku i na kolo.

Češi na dovolené vyhledávají adrenalinové zážitky

Je třeba si uvědomit, že na dovolené se lidé chovají trochu jinak než normálně. Jsou více uvolnění, protože nemusí řešit běžné každodenní starosti. Jsou také odvážnější, troufalejší, a bohužel často i lehkomyslnější. Kromě relaxu a běžných letních radovánek se s oblibou pouští do zkoušení nových věcí. Čím adrenalinovější, tím lépe. Na sociálních sítí se takové fotky skvěle vyjímají.

V posledních letech jsou například stále populárnější sjezdy na celoodpružených kolech či lezení po zajištěných cestách tzv. ferraty. Nevyužité lyžařské sjezdovky se v létě upravují na zábavné bikeparky, kde může nezkušený jezdec snadno přijít k úrazu. Zvláště, když přecení své schopnosti. To platí i pro ferraty, na které by se měli pouštět pouze fyzicky zdatní jedinci.

Cestovní pojištění není být pouze o nákladech za léčbu

Spousta lidí si však řekne, na co by si v Česku měli vybavovat cestovní pojištění, když už pro tyto účely mají zákonné zdravotní pojištění. Ze zdravotního pojištění jsou skutečně hrazeny náklady vynaložené na léčbu většinu nemoci či úrazů. V ČR zákonné zdravotní pojištění kryje i zásah horské služby či převoz vrtulníkem, což jsou v zahraničí služby, které si musí lidé hradit nebo mít soukromé pojištění.

V první řadě je třeba si uvědomit, že vážný úraz může mít takové následky, které mohou být daleko závažnější než samotná léčba, zdravotní pojištění nehradí. Jedná se například o ušlý zisk, trvalé následky na zdraví, úmrtí apod. Dovolenou v ČR však nemusí pokazit pouze úraz. Na dovolené vás mohou okrást nebo můžete škodu způsobit vy někomu dalšímu. Ani na tyto případy se zdravotní pojištění nevztahuje. 

Správné cestovní pojištění ochrání před nešikovností i zloději

Pro všechny tyto případy se hodí mít správné pojištění a cestovní pojištění je na to dělané. Jeho cena se pohybuje okolo pár desítek korun na den dle rozsahu a pojistných limitů. Kromě nákladů na léčbu přitom obsahuje také úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti a pojištění osobních a případně i půjčených věcí a vybavení. Neméně důležité bývají i asistenční služby, které vám dokáží poradit v jakékoliv situaci.

Dovolenou doma vám tak může pokazit nejen nemoc či úraz, ale bohužel se běžně kradou cyklistická kola a jiné sportovní vybavení. Někdy se zloději neváhají podívat do auta a vybrat jej celé. Vodákům se tu a tam ztratí půjčená loď i s pádly, nebo se jim někdo zblízka podívá do barelů s věcmi. Není v lidských silách mít své věci neustále pod kontrolou. Správné pojištění ulehčí cestování kdekoliv i během méně příjemných chvilek.