Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Cestovní pojištění na hory – nadmořská výška

Téma cestovního pojištění a nadmořské výšky není aktuální pouze během zimních měsíců, ale po celý rok. Vysokohorská turistika je totiž rok od roku oblíbenější aktivita a stále více lidí se pouští do vyšších výšek. Všichni fanoušci vysokohorské turistiky by měli předem vědět, do jaké výšky platí jejich cestovní pojištění.

Všechny pojišťovny na českém trhu nabízí komerční cestovní pojištění. Jednotlivé nabídky ale nejsou totožné, mohou se lišit. Rozdílný bývá rozsah pojištění, pojistné limity, výluky či nabídka doplňkového připojištění. Jedním z důležitých údajů je i nadmořská výška. Standardní cestovní pojištění totiž neplatí ve vysokých horách.

Cestovní pojištění na horách – pozor na nadmořskou výšku

Spousta lidí si uzavře kvalitní cestovní pojištění s dobrým rozsahem. Když však dojde k události, jsou překvapeni tím, že pojišťovna pojistné zkrátí nebo odmítne vyplatit. Důvodem může být právě nadmořská výška

Některé cestovní pojištění je bez omezení nadmořskou výškou, jiné kryje úrazy pouze do určité nadmořské výšky (např. 3 500 m.n.m. nebo 5 000 m.n.m.). Pokud dojde k pojistné události nad uvedenou hranici, pojišťovna je z obliga. 

Například Allianz a Uniqa pojišťovna nabízí cestovní pojištění bez limitu nadmořské výšky. U ostatních je limit obvykle 3 500 m.n.m. až 5 000 m.n.m. podle zvolené varianty cestovního pojištění (Direct pojišťovna, Česká pojišťovna, ČSOB pojišťovna, Kooperativa pojišťovna, Slavia a další). Většinou existuje možnost sjednání individuálního pojištění.

Cestovní pojištění – pátrání 

To platí také pro krytí pátrací akce. Ztratíte-li se ve “špatné” nadmořské výšce, pojišťovna může odmítnout zaplatit náklady vynaložené na pátrání. V první řadě byste se ale měli ujistit, že vaše pojištění vůbec kryje pátrání. Některé pojišťovny uhradí pátrání jenom v případě, že došlo zároveň ke zranění (např. Hasičská vzájemná pojišťovna, Komerční pojišťovna, Direct pojišťovna, Pojišťovna VZP).

Pokud víte, že se budete pohybovat ve vysokých nadmořských výškách, vždy si sjednejte odpovídající pojištění. Pro horaly, kteří cestují do hor pravidelně, existuje speciální pojištění Alpenverein, které je spojeno s řadou zajímavých bonusů a slev, zejména slevy na horských chatách.