Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Cestovní pojištění sjednané v zahraničí

Zapomenout při balení na dovolenou zubní kartáček nebo cestovní pojištění je zásadní rozdíl. Zubní kartáček si koupíme téměř v každém obchůdku, s cestovním pojištěním je to podstatně horší. Pojištění si sice můžeme vyřídit online, neznamená to však, že jej můžeme uzavřít kdekoliv. Část pojišťoven trvá na sjednání pojištění na území ČR, část vyřízení cestovního pojištění online v cizině umožňuje, ale s karenční lhůtou.

Cestovní pojištění si sjednejte včas v ČR

Možnost sjednání pojištění online může vzbuzovat mylnou domněnku, že si jej lze vyřídit odkudkoliv. To však není pravda. Některé pojišťovny platnost pojištění podmiňují sjednáním pojištění na území ČR ještě před odjezdem do zahraničí. Jinak není cestovní pojištění platné. Výjimkou jsou situace, kdy si pojištění pouze prodlužujete (nové pojištění bezprostředně navazuje na předchozí).

Karenční doba posunuje začátek platnosti pojištění

Mnohé pojišťovny s uzavřením cestovního pojištění mimo ČR nemají až tak zásadní problém, pokud dodržíte jejich podmínky. Předem si tedy zjistěte, jaké podmínky vybraná pojišťovna vyžaduje. Nejlepší je možnost sjednání pojištění v cizině s tím, že platné začne být v momentě uhrazení pojistného. To však neplatí vždy.

U některých pojišťoven začne cestovní pojištění platit pár hodin po uhrazení pojistného, případně od půlnoci. Jiné mají tuto dobu několikadenní. V takovém případě hovoříme o tzv. karenční době. V případě karenční lhůty se začátek cestovního pojištění posouvá až o několik dní. Pokud by se vám v této době přihodil úraz nebo jste onemocněli, cestovní pojištění nebude účinné.

Nesnažte se místo uzavření pojištění utajit

Pojišťovny jsou schopné zjistit, kde jste si cestovní pojištění opravdu sjednali. V případě pojistné události po vás například mohou požadovat letenky, faktury k ubytování či jiné doklady, které jasně dokazují, od kdy se nacházíte v zahraničí. Pokud by pojišťovna prokázala, že jste si cestovní pojištění uzavřeli v zahraničí a úmyslně jste to zatajili, má právo zamítnout vyplatit pojistné plnění.