Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Na adrenalinovou dovolenou bezpečně s odpovídajícím cestovním pojištěním

Dovolená v zahraničí už dávno nepředstavuje klidný pobyt u moře, opalování na pláži a výlety do okolních městeček. Dnešní cestovatelé jsou mnohem náročnější. Chtějí toho více vidět, více poznat i více prožít. Ke slovu tak přichází aktivní dovolená s adrenalinovou náplní.

Dovolená ve stylu “all-inclusive” už dávno neznamená vrchol zahraniční dovolené. Aktuálně letí adrenalinové dovolené střídající jeden akční zážitek za druhým. Mezi nejoblíbenější “dovolenkové sporty” patří sjíždění divoké řeky (raft, kanoe či kajak), canyoning, potápění, vysokohorská turistika i sportovní rybolov. 

Víte, jaké si pro tyto konkrétní případy sjednat cestovní pojištění? Postačí základní verze cestovního pojištění nebo už je třeba připojištění rizikových sportů? Pojďme se podívat na každý sport zvlášť.

Vysokohorská turistika 

Na mysli nemáme procházky a výlety po kopcích a horách, na ty vám bohatě postačí obyčejné cestovní pojištění. Je sice dobré mít nějakou fyzickou kondici, v reálu výšlap do kopce s nenáročným terénem zvládne každý byť v pomalejším tempu. Opatrnosti je samozřejmě třeba i zde. Jinak je to s treky ve vyšších nadmořských polohách od nějakých 4 000 m.n.m. výše. 

Zde je doporučována nejen velmi dobrá fyzická kondice, ale také zkušenosti s pohybem v horách a odpovídající vybavení (oblečení, mačky, cepíny, helmy, lana apod.), které umíte použít. V těchto nadmořských výškách je třeba počítat s velmi obtížným terénem, lezeckými pasážemi i ledovcem s trhlinami. To vše přináší vyšší riziko zranění, a proto pojišťovny požadují připojištění rizikových sportů, které zahrnuje zásah horské služby, pátrací akce i převoz vrtulníkem.

Do horské turistiky se také řadí stále populárnější ferraty. Jedná se o zajištěné cesty (lana, kramle apod.) různé obtížnosti od A do F. Obtížnosti od D obsahují už velmi těžké pasáže a převisy. Zde už je třeba mít připojištění rizikových sportů. Je dobré vědět, že přímo pro horskou turistiku existuje speciální cestovní pojištění Alpenverein nebo ČHS Trio.

Sjíždění divoké řeky

Z hor se přesuneme k divokým vodním tokům s rychle tekoucí vodou, vlnami a peřejemi, které dobrodružné povahy lákají úplně stejně jako vrcholky hor. Stejně jsou ale také nebezpečné. Oblíbený je zejména rafting pro více osob, ale jezdí se i na kanoích pro dvě osoby a na kajacích pro jednu osobu. 

Podobně jako u ferrat u řeky rozlišujeme různé obtížností sjízdnosti. Klidné vody se označují stupni ZWA, ZWB a ZWC. Pro rychlé a obtížně sjízdné vody se používají stupně WW I až WW VI. Nejlehčí stupně si opět vystačí se základním cestovním pojištěním. Ty těžší už vyžadují připojištění rizikových sportů. Kromě pojištění je samozřejmě důležité vybavení, které zahrnuje především vestu a helmu a v některých případech i neoprenové oblečení a obuv.

Canyoning

V posledních letech se velmi populárním stal vodní sport, který nevyžaduje žádnou loď ani člun. Vystačíte si pouze s neoprenovým oblečením, vestou a helmou. Jedná se vlastně o putování kaňony, kterými protékají řeky. Budete si jimi brodit, přelézat balvany, sjíždět koryta po zadku, skákat do tůní i slaňovat. To vše pod vedením zkušených průvodců. Za canyoningem se jezdí do Rakouska, Itálie, Slovinska, Francie, Španělska, Černé hory, ale i Ekvádoru, Chile či Nepálu.

Také canyoning má vlastní tabulku obtížností. Jsou tu jednoduché i obtížné trasy. Každý si může vybrat podle své zdatnosti a odvahy. Pro začátečníky je vhodný stupeň C1, kde se neslaňuje a skáče se maximálně do hloubky 1 metrů. Nejvyšší stupeň C6 zahrnuje dlouhá slaňování, obtížné toky a někdy i bivakování přímo v kaňonu, což znamená nošení odpovídající výbavy sebou. Připojištění rizikových sportů je doporučeno od stupně C2, ale chybu neuděláte ani u začátečnického stupně.

Potápění

Z hor do vody a z vody rovnou pod vodu. Barevný podmořský svět láká k bližšímu zkoumání. Je to ale také svět mimořádně nebezpečný. V rámci cestovního pojištění se rozlišují čtyři skupiny dle hloubky ponoru a míry rizika. Opět platí, že u riskantnějších variant je připojištění rizikových sportů nutností. Vhodné je ale i u nejméně nebezpečné varianty, kterou představuje potápění do maximální hloubky deseti metrů. 

Ne všechny pojišťovny to mají stejně. Před sjednáním cestovního pojištění se ujistěte, že se vztahuje na aktivitu, na kterou se chystáte. Pro zkušené potápěče existují speciální pojištění kombinující klasické cestovní pojištění a služby cílené přímo na potápěče. Ty se vztahují nejen na léčebné náklady, ale i na zničení či ztrátu potápěčské výzbroje i během poskytování lékařské pomoci a transportu do zdravotnického zařízení.

Porovnání cestovního pojištění