Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Cestovní pojištění rizikových sportů – potápění

Podmořský svět je neuvěřitelně barevný a pestrý a není divu, že člověka tvora zvídavého láká k prozkoumávání. Potápění je nádherný, ale také zároveň nebezpečný sport. Hluboko pod vodu se proto vrhejte pouze s odpovídajícím vybavením, znalostmi, zkušeným průvodcem a dobrým pojištěním.

Běžné pojišťovny se na potápění dívají jako na nebezpečný sport. To znamená, že pouze výjimečně jej zahrnuje základní varianta cestovního pojištění (tzv. rekreační sporty), přičemž samozřejmostí je omezení maximální hloubky ponoru. 

3 definice potápění podle českých pojišťoven

V rámci cestovního pojištění lze potápění rozdělit do 4 skupin podle hloubky ponoru a splnění bezpečnostních podmínek. Jednotlivé pojišťovny však mají různé podmínky. Rozhodně doporučujeme prostudovat si u vybraného pojištění smluvní podmínky. Vždy se předem ujistěte se, že se zvolené pojištění bude vztahovat také na potápění.

4 úrovně potápění:

  • Potápění max. do 30 metrů (častěji do 10 metrů) – instruktor není požadován, má-li potápěč odpovídají certifikát
  • Potápění max. do 40 metrů – s instruktorem nebo bez instruktora, má-li potápěč certifikát
  • Potápění nad 40 metrů
  • Extrémní potápění – jeskynní potápění, potápění pod ledem, potápění se žraloky

Některé pojišťovny mají první variantu zahrnutou v základní variantě cestovní pojištění. Většina pojišťoven však potápění automaticky řadí mezi rizikové, adrenalinové až extrémní sporty a je nutné mít sjednané připojištění rizikových sportů.V případě poslední extrémní varianty jsou pojišťovny striktní a připojištění vylučují. 

Speciální cestovní pojištění pro potápěče

Podle odborníků a zkušených potápěčů je cestovní pojištění od běžné pojišťovny vhodné leda pro jednorázové dovolené. Běžné pojištění nemusí například zahrnovat ztrátu potápěčské výstroje, která je hodně drahá, nebo dekompresní nemoc, kterou některé pojišťovny vůbec nepovažují za úraz

Pro zkušenější potápěče je proto vhodné speciální pojištění určené přímo pro ně. Takové cestovní pojištění kombinuje běžné cestovní pojištění se službami zaměřenými na potápění (např. léčebné náklady na léčbu úrazu v důsledku nehody spojené s potápěním – od vstupu do vody po její opuštění, ztrátu potápěčské výzbroje způsobenou okolnostmi během poskytnutí první pomoci a lékařského transportu apod.).

Speciální pojištění pro potápěče nabízí mezinárodní nezisková organizace DAN, která pomáhá potápěčům v potížích a vedle toho provádí různé vědecké výzkumy týkající se zvyšování bezpečnosti potápění. Zájemce má na výběr ze 3 variant, které zahrnují všechny druhy potápění včetně technického a jsou bez omezení hloubek.

  • DAN Pro Bronze – po potápěče všeobecně
  • DAN Pro Silver – pro aktivní instruktory potápění
  • DAN pro Gold – pro nejnáročnější potápění