Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Cestovní pojištění pro auto

Většina Čechů už se naučila sjednat si cestovní pojištění pro případ úrazu či nemoci na dovolené v zahraničí. Cestovní pojištění není nijak drahé a poskytuje finanční jistotu na cestách kdekoliv po světě. Nově některé pojišťovny nabízí také speciální cestovní pojištění, které zahrnuje pojištění motorového vozidla.

Technická asistence neboli cestovní pojištění pro auto

Ne každý má vedle zákonného povinného ručení sjednané také havarijní pojištění. Přitom je to velmi užitečné pojištění pro případy, že vás na cestách doma i v zahraničí potká nehoda nebo porucha vozidla. Bohužel se nejedná o nejlevnější pojištění, a tak zejména u starších aut není HAV běžnou záležitostí. 

Další potíže mohou souviset s nastavením pojištění (nízké pojistné limity a podobná omezení), takže ani sjednané havarijní pojištění nemusí být zárukou, že vám pojišťovna vzniklou škodu uhradí v dostatečné výši. Na druhou stranu je dobré zvážit, proč platit vysoké pojistné za pojištění, které po většinu roku nevyužijete.

Vydat se do zahraničí s vlastním autem bez dobrého pojištění je však velké riziko. Proto čím dál více lidí vítá možnost pojistit si vůz pouze na dobu, kdy se s autem nachází v zahraničí. Některé pojišťovny tuto službu nazývají technická asistence vozidla, více se ujalo jednoduché a hlavně srozumitelné označení cestovní pojištění pro auto.

Jak vypadá správné cestovní pojištění pro auto

V čem je tedy takové cestovní pojištění pro motorové vozidlo výhodné? Nejedná se pouze o další způsob, jak z klientů vytáhnout peníze? Stejně jako u každého jiného pojištění, hraje i v tomto případě zásadní roli nastavení rozsahu a dalších podmínek pojištění. Jednoznačnou výhodou oproti klasickému havarijnímu pojištění je možnost sjednat si pojištění auta pouze na několik dní, nikoliv  na celý rok.

Co vše by kvalitní cestovní pojištění pro vás i pro vaše auto mělo zahrnovat?

  • Pojištění léčebných výloh
  • Úrazové pojištění
  • Pojištění rizikových, adrenalinových či zimních sportů
  • Asistenční služby
  • Pojištění odpovědnosti za škodu
  • Pojištění zavazadel včetně sportovního vybavení (např. kol, lyže či snowboard)
  • Odtah nepojízdného vozidla ze zahraničí zpět do ČR
  • Opravu vozidla v zahraničí a zapůjčení náhradního vozidla po nezbytně nutnou dobu
  • V případě nutnosti náhradní ubytování po dobu opravy vozidla

Kromě rozsahu je nutné si pohlídat pojistné limity a výluky z pojištění. Pojistné limity by měly být dostatečně vysoké, aby pokryly nejrůznější typy škody. Například takový odtah do ČR může vyjít i na desítky tisíc korun. Výluky z pojištění většinou zahrnují alkohol, jízdu na kole/lyžích/snowboardu mimo vyznačené trasy apod. Je lepší si připlatit a být připraven na různé situace než vzniklou škodu doplácet z vlastní kapsy.