Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Cestovní pojištění rizikových sportů – rafting

Moderní je trávit dovolenou aktivně, tedy ne u vody, ale doslova na vodě. Takový rafting slibuje kombinaci dobrodružství v podobě sjíždění divoké řeky a zábavy v podobě skvělé party. Kdy vám stačí základní cestovní pojištění, a kdy už je třeba připojištění rizikových sportů?

Máte-li rádi vodu, umíte dobře plavat a není vám cizí vzít pádlo a přidat ruku k dílu, představuje rafting skvělý tip, jak strávit prodloužený víkend či dokonce celou letní dovolenou. Žádané jsou zejména slovinské řeky Soča a Inn, rakouská Salza či italská Noce.

Jak si vybrat cestovní pojištění na rafting

Jistě vám nemusíme připomínat, proč je cestovní pojištění důležité. Raději se zaměříme na pojištění vhodné právě pro adrenalinový rafting. V tomto případě hraje zásadní roli vybraná obtížnost. Nahlédněte nejprve do smluvních podmínek vybraného pojištění a zjistěte, jaké obtížnosti zahrnuje základní varianta pojištění. Počítejte ale s tím, že zahraniční řeky vždy patří k obtížnějším variantám, které vyžadují připojištění rizikových sportů.

Jak se hodnotí obtížnosti řek

U nás se ujalo tzv. alpské hodnocení řek. Pro klidnější vody se používají tři stupně označení ZW (ZWA, ZWB a ZWC) a šest stupňů označení WW pro rychlé až obtížně sjízdné vodní toky (WW I, WW II, WW III, WW IV, WW V a WW VI). Je třeba si také uvědomit, že aktuální obtížnost řeky vždy ovlivňují stávající podmínky (sucho, déšť, přívalové deště, spadlé větve a stromy apod.).

Alpské hodnocení obtížnosti řek:

  • ZWA, ZWB a ZWC – stojatá voda jezera, přehrady, klidná, slabě proudící voda, mírně proudící voda, žádné překážky a peřeje
  • WW I – lehký tok s občasným peřejemi
  • WW II – dobře čitelné a viditelné peřeje a vlny, rychlejší proud a občasné návaly proudu na břeh, možné překážky
  • WW III – těžký tok, nepravidelné vlny, nečekané a někdy zablokované překážky, nepřehledná místa s peřejemi a náhlými překážkami
  • WW IV – velmi těžký tok, velké peřeje, návaly vody, úzké průjezdy, překážky
  • WW V – extrémně těžký tok, zablokované, nepřehledné, neustálé peřeje, vysoké kaskády, rychlý proud, málo míst na zastavení
  • WW VI – řeka na hranici

Samozřejmou součástí bezpečného sjíždění divoké řeky by mělo být zkušené vedení a vybavení v podobě helmy a vesty. Helma a vesta by se měla nosit vždy včetně sjíždění jednoduchých a klidných toků. Je třeba si uvědomit, že při každém překlopení byť z pouhé zábavy hrozí náraz hlavy do kamene. Ať už je řeka klidná nebo divoká.

Připojištění rizikových sportů je obvykle vyžadováno u obtížnosti WW II až WW IV. U vyšších obtížností může nastat problém, že jej pojišťovna vůbec nemusí být ochotná pojistit!