Cestovní pojištění a výluky
Cestovní pojištění se pomalu stává samozřejmou součástí výbavy každého cestujícího, ať už se chystá na krátkou nebo delší cestu do zahraničí. Není nijak drahé, a přitom nás chrání před finančními důsledky ošetření či léčby mimo území ČR. Léčba v zahraničí je totiž velice drahá a i ošetření drobného úrazu může vyjít na tisíce korun. V případě vážných úrazů může jít dokonce o stovky tisíc korun.
Cestovní pojištění na dovolenou – ano či ne?
Stále však existují lidé, kteří si cestovní pojištění nesjednávají. Spoléhají se na evropský průkaz pojištěnce nebo na cestovní pojištění, které bývá automatickou součástí platebních karet. Komerční cestovní pojištění však má mnohem vyšší pojistné limity a výhodnější podmínky. Například v případě průkazu pojištěnce je pojištěný povinen uhradit spoluúčast, která také nebývá zrovna nízká.
Jak vybrat cestovní pojištění
Při výběru cestovního pojištění je důležité zvážit délku pobytu v zahraničí, cílovou destinaci a také plánované aktivity. Pro běžný pobyt stačí základní cestovní pojištění, které můžete doplnit o pojištění cestovních zavazadel, storno poplatků apod. Důležitou součástí by mělo být také pojištění odpovědnosti. Sportovci a lidé, kteří se oddávají adrenalinovým aktivitám, by se měli včas ujistit, že zvolené pojištění se vztahuje na všechny plánované sporty.
Nezapomínejte na výluky
Vždy si nabídku na cestovní pojištění prostudujte, než zaplatíte pojistné. Soustřeďte se na pojistné limity i výluky, které jsou standardní součástí pojistných podmínek. Na výluky se totiž pojištění nevztahuje! Patří sem například škoda způsobená pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek, léčba chronického onemocnění, rizikové a adrenalinové sporty, vysoká nadmořská výška (většinou nad 3 000 m.n.m.), potíže spojené s těhotenstvím od 26. až 28. týdne apod.