Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Cestovní pojištění rizikových sportů – canyoning

Canyoning je další z populárních letních sportů nabízející adrenalinový prožitek při zdolávání kaňonů horských řek, říček a potoků. Společně se zkušeným průvodcem vás čeká brodění se, přelézání balvanů, plavání, sjíždění koryt a skluzavek, skoky do tůní. Láká vás canyoning? Nezapomeňte se dobře připravit a sjednat si odpovídající pojištění.

Canyoning není žádnou novinkou, jako samostatný sport je znám už od 80. let uplynulého století. Do povědomí široké veřejnosti se však dostal v několika posledních letech, kdy lidé začali ve velkém vyhledávat nejrůznější adrenalinové zážitky. Za canoyinigem se jezdí do Rakouska, Slovinska, Itálie, Francie, Španělska, ale také Černé hory, Chile, Ekvádoru či Nepálu.

Co je to canyoning

Canyoning za odpovídajícího vybavení a s průvodcem umožňuje poznat říční kaňony hodně zblízka i běžným turistům bez lezeckých zkušeností. Prolezání kaňonů a překonávání různých přírodních překážek nabízí jedinečnou zábavu a vzrušení. 

Při canyoningu se prochází, plave či brodí úzkými soutěskami po směru toku ze shora dolů. Leze se přes balvany, skáče se do tůní, občas je nutné plavat, někdy se i slaňuje. Zábavné jsou zejména přírodní skluzavky, které se sjíždí po zadku. 

Podobně jako u sjíždění se také u canyoningu rozlišují různé stupně obtížností. Zájemce si tak s ohledem na své zkušenosti i fyzickou zdatnost vybere odpovídající úroveň. Nikdy není dobré své schopnosti přeceňovat. I zdánlivě lehký kaňon může hodně překvapit.

Canyoning a stupně obtížnost:

  • C1 – vhodné pro úplné začátečníky, skoky z výšky max. do 1 m, žádné slaňování, plavání max. do 10 m, doba průstupu korytem cca 2 hodiny
  • C2 – skoky z výšky max. do 3 m, plavání max. do 50 m, jednoduché slaňování
  • C3 – skoky z výšky max. do 5 m, slaňování výšek max. do 15 m, lehké lezecké pasáže, nutná znalost sebejištění
  • C4 – skoky z výšky max. do 8 m, slaňování výšek max. do 50 m, plavání max. do 100 m, nutná znalost jištění a práce s lanem
  • C5 – slaňování výšek až 100 m včetně převisů, překonávání částečně nebezpečných vodních proudů, náročnější lezecké pasáže
  • C6 – extrémní obtížnost – náročná a dlouhá slaňování, vysoká náročnost ve vodních tocích, někdy i bivakování v kaňonu

Canyoning a nutná výbava včetně cestovního pojištění

Jako specifický sport canyoning vyžaduje speciální vybavení, které zahrnuje celotělový neoprenový oblek chránící před prochladnutím, pevné neoprenové boty, helmu a speciální úvazek (tzv. sedák) s plastovým chráničem, který kromě zadku chrání i choulostivý neopren před poškozením a opotřebením.

U vyšších úrovní se používá také lezecké lano a další potřebné lezecké vybavení (karabiny, odsedky, prusíky, blokanty atd.). Ve velmi vodnatých kaňonech, kde se hodně plave, se používá také plovací vesta. Vždy se ujistěte, že jste si pro svůj adrenalinový zážitek vybrali společnost s odpovídajícími zkušenostmi a znalostmi. Samy od sebe nikdy nic podobného nezkoušejte.


Automatickou součástí vybavení by mělo být kvalitní cestovní pojištění. Jelikož se jedná o adrenalinový sport, základní varianta cestovního pojištění se na něj nevztahuje. Nutné je mít připojištění rizikových a adrenalinových sportů. Vždy se ale ujistěte, že vámi vybrané cestovní pojištění canyoning opravdu zahrnuje.