Cestovní pojištění rizikových sportů – vysokohorská turistika
Češi jsou známí jako vášniví turisté. Za turistikou vyráží do skromných tuzemských hor, i do sousedních obdarovanějších horských masívů. Při výběru vhodného cestovního pojištění je třeba zohlednit nejen náročnost horské turistiky, ale především maximální nadmořskou výšku, kterou hodláte zdolat.
Budeme se opakovat, ale opakování je matka moudrosti, jak se říká. Každá pojišťovna má vlastní podmínky. To, že vám jedna pojišťovna uhradí pátrací a zachraňovací náklady, neznamená, že to tak mají i ostatní pojišťovny. Není tomu tak, a proto si důkladně prostudujte smluvní podmínky, než podepíšete smlouvu.
Cestovní pojištění na hory – nadmořská výška
U hor obvykle platí jedno zásadní omezení, a tím je nadmořská výška. Pouze minimum pojišťoven nabízí cestovní pojištění na hory bez omezení výškového limitu. Většina pojišťoven nepovažuje za adrenalin turistiku do nějakých 3 000 až 4 000 m.n.m. a je tedy kryta základní variantou cestovního pojištění. Jamile ale tuto hranice překročíte, potřebovat budete připojištění rizikových a adrenalinových sportů.
Tímto ale omezení nekončení. Standardní připojištění platí do výšky 5 000 m.n.m., přičemž platí pouze pro vyznačené a veřejnosti přístupné stezky do II. stupně obtížnosti podle mezinárodní stupnice UIAA. Hůře pojistitelné bývají výstupy nad 5 000 m.n.m. Speciální cestovní pojištění kvůli výrazně vyššímu riziku vyžadují náročnější turistické cesty od III. stupně obtížnosti podle stupnice UIAA, což už je považováno za horolezecké výstupy.
Cestovní pojištění na ferraty
V posledních letech si Češi hodně oblíbili zajištěné horské trasy, tzv. ferraty. Díky nim se totiž i nehorolezec dostana na místa, kam by se jenom z pohorkami nedostal. I zde je třeba řešit vhodné cestovní pojištění. Pro milovníky outdooru a horské turistiky existuje speciální pojištění Alpenverein nebo ČHS Trio, které kromě pojištění nabízí i různé slevy na vybraných horských chatách.
Některé pojišťovny rozlišují varianty obtížnosti. Základní varianta cestovní pojištění zahrnuje ferraty nejnižší obtížnosti A. Ferraty obtížnosti B a C spadají do rizikové variantu, kterou lze připojistit. Pozor si dávejte u obtížnosti D a zejména pak E a F, které některé pojišťovny odmítají pojistit a hodnotí je jako extrémní sporty.
Jiné pojišťovny obtížnost ferrat neřeší vůbec a při sjednávání pojištění stačí kliknout na “sportovní činnost” nebo něco podobného. Pozor si ale dávejte na miniaturní poznámky za čarou, které mohou zmiňovat omezení například v podobě obtížnosti do úrovně C.
Cestovní pojištění vysokohorské turistiky – pátrání a horská služba
Další libůstkou bývá omezený nebo nedostatečný rozsah služeb a samozřejmě pojistné limity. Důležité je například vědět, zda pojištění kryje pátrací a záchranné náklady, zásah horské služby či převoz vrtulníkem. Nic z toho totiž nelze považovat za standard. Většina pojišťoven to sice v cestovním pojištění zahrnuto má, všech se to ale netýká.
Ideální cestovní pojištění na hory zahrnuje:
- krytí nákladů na pátrací a záchranné akce
- zásah horské služby
- převoz z místa zranění do zdravotnického zařízení