Cestovní pojištění versus evropský průkaz pojištěnce
Evropská unie nám přinesla řadu výhod zejména, co se cestování týče. Na hranicích nás nečekají žádné pasové kontroly a ve většině zemích platí jednotná měna. V zemích EU rovněž platí tzv. evropský průkaz pojištěnce, díky kterému máme nárok na zdravotní péči za stejných podmínek jako občané v dané země. Zní to dobře, má to ale pár háčků, kvůli kterým je vždy lepší uzavřít si kvalitní cestovní pojištění.
Evropský průkaz pojištěnce – pozor na spoluúčast
Na základě tohoto průkazu má český turista právo na ošetření ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů. Stejně jako místní je ale povinen zaplatit spoluúčast. V ČR je zdravotní péče, ač se nám to mnohdy nezdá, velice levná. V zahraničí ale lidé za ošetření a léčení platí několikanásobně vyšší částky.
V případě úrazu či náhlé nemoci tedy uhradí to samé i český turista. Za poskytnutou péči bude povinen zaplatit spoluúčast, který se pohybuje od pár desítek korun až po několik tisíc s ohledem na vážnost úrazu či nemoci. V případě platby v hotovosti je nutné pojišťovně doložit všechny účty, které vám pojišťovna proplatí až do výše tarifů platných ve státě, kde byla byla péče poskytnuta.
Cestovní pojištění zaplatí vše až na výluky
Naproti tomu se komerční cestovní pojištění vztahuje na celé náklady za léčbu včetně spoluúčastí. Pojišťovna uhradí veškeré náklady od prvního ošetření, přes převoz do nemocnice a hospitalizaci, až po nutné zákroky, léky či převoz zpět do ČR až do výše sjednaného pojistného limitu. Pozor si dávejte na seznam výluk. V tomto případě vám nebude platné ani dobré cestovní pojištění.
Územní platnost evropského průkazu pojištěnce
Evropský průkaz pojištěnce platí v zemích Evropské unie, v zemích Evropského hospodářského prostoru (Island, Norsko a Lichtenštejnsko, dále pak v Makedonii, Srbsku a Švýcarsku na základě dohody.