Cestovní připojištění rizikových sportů – parašutismus
Létání je jedna z mála schopností, která nebyla člověku dána do vínku. Proto se jí snaží dosáhnout pomocí jiných zařízení. Jedním ze způsobů, jak se relativně bezpečně “proletět” a dostat se ve zdraví na zem, je parašutismus. Parašutista vyskočí z letadla, užije si volný pád a na zem jej bezpečně dostane otevřený padák.
Co je to parašutismus
Parašutismus býval kdysi výsadou armád a jejích speciálních jednotek výsadkářů. Dnes se parašutismus provozuje také jen tak pro zábavu i jako sportovní disciplína. Nejčastěji je lze spatřit v hospodářsky vyspělých zemí, protože se jedná o finančně nákladný sport. Nákladné je nejen samotné vybavení, ale i zázemí a “doprava nahoru” letadlem.
Parašutista je vybavený padákovým kompletem, který tvoří hlavní a záložní padák, postroj, helma, výškoměr, nůž a pevná obuv kvůli dopadům. Po výskoku z letadla nastává volný pád, při kterém by se měl parašutista dostat do stabilní polohy. Volný pád trvá cca jednu minutu, a poté je nutné otevřít padák, aby parašutista bezpečně přistál.
Tandemový parašutismus
Parašutismus si může vyzkoušet i člověk bez zkušeností a několika týdenního kurzu. Stačí si zaplatit tandemový seskok. Ten zájemce absolvuje jako “pasažér” připoutaný speciálním postrojem ke zkušenému pilotovi, který má tandemový seskok pevně pod kontrolou. Není nutná žádná příprava, zkušenosti či kurz. Teprve, pokud se zájemce rozhodne stát samostatným pilotem, musí absolvovat základní výcvik
Parašutismus jako sport – disciplíny
Parašutismus je brán i jako samostatný sport, který má několik disciplín:
- Na přesnost přistání
- RW – vytváření formací při volném pádu
- Free Fly – padání v jiných polohách než prsní (v sedě, hlavou dolů, ve stoje apod.)
- Free Style – gymnastika při volném pádu
- Big Ways – koordinované seskoky větších skupin
- Skysurfing – skoky se speciálním surfovým prknem
- Přistání na rychlých padácích – efektivní ale riskantnější způsob přistávání
- Birdman – díky speciální kombinéze několik minut parašutista doslová léta
Cestovní pojištění pro parašutismus
I přesto, že se parašutismu věnují lidé po celém světě čistě pro zábavu a adrenalinový zážitek, zůstává stále velmi nebezpečným sportem. Proto je nutné mít sjednané připojištění rizikových sportů, pokud parašutismus provozujete také v zahraničí. Pozor si však dávejte na jednu konkrétní disciplínu a to base-jump (velmi riskantní seskok s padákem z výškových budov, vysílačů, skalisek apod.). V posledních letech se stal hodně populárním u mladých lidí a většina pojišťoven jej odmítá pojistit.