Jak si vybrat cestovní pojištění na zimní dovolenou?
Ač tomu letošní počasí zatím neodpovídá, zima je za rohem. Pokud máte už dávno naplánovanou zimní dovolenou, jistě už se jako malí těšíte na parádní lyžovačku ve vysokých horách. Nezapomeňte sebou přibalit také kvalitní cestovní pojištění, které vám v případě potíží poskytne finanční pomoc i odbornou radu.
Milovníci zimních radovánek a sportovních aktivit se jistě velmi těší, až na českých horách konečně napadne sníh. Mnozí z nich za sněhem vyrazí za hranice do mnohem vyšších hor, kde sníh nejenže už dávno napadl, ale také vydrží až do začátku příštího léta. Před odjezdem na dlouho očekávanou zimní dovolenou bychom si ale měli uvědomit také to, že v horách nás mohou potkat nejrůznější nepříjemné situace.
Nemusí jít pouze o méně či více vážné úrazy z lyžování a jiných zimních sportů, ale také o náhle nemoci, bolesti zubů, zad či ztracená nebo dokonce ukradená zavazadla. Právě pro tyto případy bychom neměli zapomínat na komerční cestovní pojištění. Před úrazem a krádeží vás sice neochrání, ale poskytne vám odpovídající finanční jistotu.
Evropský průkaz zdravotního pojištění – proč nestačí?
Proč bychom si vlastně měli sjednávat a platit navíc komerční cestovní pojištění, když máme Evropský průkaz zdravotního pojištění (European Health Insurance Card – EHIC)? Vždyť právě tato kartička nám zajišťuje zdravotní péči v zemi EU stejnou, na jakou mají nárok její občaní. Ano, to je sice pravda, málokdo se ale důkladněji zamyslí na slovíčkem “stejnou”.
Češi se neuvědomují, že naše zdravotnictví je v porovnání s ostatními zeměmi velice levné. Cizinci k nám jezdí, aby si nechali ošetřit zuby nebo provést různé operace a zákroky. Pokud vyrazíte do světa s kartičkou evropského pojištěnce, zdravotní péče se vám opravdu dostane, ale připlatíte si. Počítejte ale s tím, že zaplatíte vysokou spoluúčast, doplatky za léky atd. Nemluvě o tom, že Evropský průkaz zdravotního pojištění platí pouze na území EU.
Z tohoto důvodu se vyplatí připlatit si pár desítek až stovek korun za kvalitní cestovní pojištění, které pokryje veškeré výdaje související s ošetřením a léčbou. V poměru s cenou dovolenou se jedná o zanedbatelnou částku, nesnažte se šetřit na nesprávném místě. Rozšířené cestovní pojištění navíc pokryje další škody, které se zdravím nemají nic společného.
Základem jsou léčebné výlohy
Na zimní dovolené na horách vás může potkat řada nepříjemných událostí. Jeden malý zoubek dokáže zkazit celou dovolenou během pár minut stejně jako silná chřipka, trávící problémy, zlomenina způsobená pádem na lyžích či ukradený kufr se všemi osobními věcmi. Každá z uvedených situací je nepříjemná sama o sobě. Bez sjednaného cestovního pojištění vás zároveň bude stát hodně peněz.
Základem každého dobrého cestovního pojištění je tzv. pojištění léčebných výloh. Pokud se vám něco stane, onemocníte nebo se zraníte, pojišťovna uhradí veškeré náklady související s léčbou – první pomoc, převoz do nemocnice, hospitalizace (pobyt v nemocnici), ošetření, operace, léky, převoz do ČR, kontroly apod. Dokážete si představit, o jak ohromné sumy se jedná?
Na co si dát pozor? Při výběru cestovního pojištění se předem ujistěte, že se vybrané pojištění vztahuje na vše, tedy i na zásah horské služby a převoz vrtulníkem. V mnoha zemích se tyto služby platí extra. To platí například pro Slovensko, Rakousko či Francii.
Dbejte na dostatečně vysoké limity pojistného plnění
Jeden milion přece musí stačit, už tak je to ohromná částka. Divili byste se, jak lehce lze tuto částku překročit. Stačí zásah horské služby, let vrtulníkem, hospitalizace a pár operací a jeden milion je fuč, než řeknete švec. To je totiž maximální částka, kterou za vás pojišťovna zaplatí. Vše, co bude nad touto částkou, zaplatíte ze svého. Dostatečně vysoký pojistný limit je zásadní a všeobecně je doporučována minimální částka ve výši 2 miliony korun.
Nejlepší pojistnou ochranu nabízí pojištění s neomezeným limitem. Jenomže tyto produkty jsou výrazně dražší, za pohodlí a jistotu si připlatíte. Pokud zvolíte dostatečně vysoký pojistný limit s ohledem na typ dovolené, bude to stačit a zaplatíte o dost méně. Nebojte se trochu taktizovat a opřete se do pojišťovny s vašimi požadavky. Využijte konkurenčního boje a nechte si nabídnout něco navíc, ale za stejné peníze.
Adrenalin stojí nejen nervy, ale také peníze
Milovníci adrenalinových a rizikových sportů si připlatí. Standardní cestovní pojištění na zimu zahrnuje standardní sporty – lyžování a snowboarding na sjezdovkách, běžkování a turistiku na vyznačených trasách, apod. Rádi jezdíte mimo sjezdovky, milujete vysokohorskou turistiku po ledovcích a další rizikové sporty? Pro tyto případy si sjednejte odpovídající připojištění rizikových sportů. Příplatek není nijak závratný a pocit jistoty, že jste chráněni, za to rozhodně stojí.
Když už jsem u připojištění, kromě rizikových sportů si můžete připojistit další služby. Doporučené je například pojištění odpovědnosti. Pokud někomu způsobíte škodu, budete platit. Půjde-li pouze o zničené lyže, budete rádi. Způsobíte-li ale zranění s trvalými následky, bude to velmi těžké. Mezi další připojištění patří úrazové připojištění či pojištění zavazadel.
V čem pomohou asistenční služby
Nad asistenčními službami často ohrnujeme nos. Ony ale dokáží být hodně užitečné obzvláště tehdy, nacházíte-li se mimo ČR, jste zranění, nevíte si rady a potřebujete rychlou pomoc. Asistenční služby vám doporučí nejbližší zdravotnické zařízení, zajistí překlad či dokonce tlumočníka.